Helyi nemzetiségek zenék és kultúrák bemutatkozása, népszerűsíte - Molvány

Program bemutatása: Az első programpont egy hagyományos kosárfonás bemutató és kezdőlépések oktatása volt. A kosárfonás ősidőkre visszanyúló mesterség. Magyarországon fűzféléből fonnak, mert hazánk földrajzi és éghajlati viszonyai kiválóan alkalmasak a fűz termesztésére. Egykor a vadontermő füzesek bőséges nyersanyagot biztosítottak a hazai kosárfonás számára. Ma egyre több helyen saját termelésű fűzfavesszőből fonnak. A zöldvesszőket méretük szerint osztályozzák, főzőüstbe főzik, amíg a háncs le nem válik a vesszőről. A hántolás után azonnal kiszárítják; hogy ne penészesedjen meg. Majd az alkalmasnak talált vesszőket minden felhasználás előtt 5-6 óráig áztatják, hogy könnyű legyen vele dolgozni. A kosarak formáját elsősorban a funkciójuk, így a bennük tárolt dolgok határozzák meg. A vesszőből készült kosarak régiesebb változata az úgynevezett kávás kosár. A félgömb alakú kosár vázát vastagabb vesszőből készült kosár alkotja, amit vékonyabb vesszővel fonnak be. A fenekes kosár (mai bevásárlókosár) készítése újabb keletű. Ennek először a fenekét készítik el kereszt alakban egymásba dugott vastagabb vesszők körbefonásával, majd a fenék szélébe szúrt vesszőkön folytatják a kosár falának elkészítését, majd a száját szegéssel erősítik össze, fület is készítenek hozzá. Természetesen kosárfonás technikával egyéb használati tárgyak is készíthetők. A vessző rugalmas, könnyen megmunkálható, kevés kézügyességet igényel, így tulajdonképpen mindenkinek adott a lehetőség arra, hogy valami szépet alkosson.

A második programpont egy roma történelmi előadás volt, melyet Gál József, Szigetvári Roma Nemzetiségi Önkormányzat Elnöke tartotta. A cigányság múltja tele van bizonytalanságokkal: az Indiából történő önkéntes vagy kikényszerített kiáramlás kezdő és befejező dátumától a pontos etnikai összetételen át a társadalomszervező erőkig tart a hiánylista. Az előadás próbálta bemutatni a romák történetét, a fontosabb szakaszokat, valamint azokat a szempontokat, melyekkel ma a cigányság szembesül. Fontos mondanivalója volt az előadásnak, hogy a romák milyen problémákkal szembesülnek nap mint nap.

A harmadik programpont egy romológiai előadás jelentette a roma kulturális hagyományokról. A cigány közösségek esetében a telepek felszámolásával a hagyományok jó részük funkcióját, is elvesztette. A cigány törvénykezési forma meggyengült és hagyományos szokások eltűntek. Az adott településhez való tartozás hivatalból elrendelt hatálya, a cigányság állampolgárrá válásával, jogilag megszűntették az önrendelkező cigány közösségeket, a település közösségéhez kellett tartozniuk. Ennek okán elvesztette szerepét a belső jogrend, a szokásokon alapuló jog gyakorlata. Az előadásban sokat hallhattak a résztvevők a családi szokásokról, gyermeknevelésről, öltözködésről, valamint a népességi viszonyokról is.

A következő programpont egy gasztronómiai bemutató volt. A résztvevők megkóstolhatták a hagyományos cigány ételeket (lecsó, punya, stb.) melyek a kulturális szokások részei. Fontos, hogy a résztvevők számára egy teljes képet szerettünk volna adni a cigány szokásokról, melynek fontos része a gasztronómia.

A következő programpont egy zenés előadás jelentette, Kuti Csaba, nagydobszai roma művész bemutatta a hagyományos roma zenét, és ahhoz kapcsolódó hangszereket. Kiemelten fontos a cigány kulturális szokások esetében a zene és a tánc, melynek bemutatása egyértelműen az esemény egyik fontos szempontja volt. A résztvevők az előadásokat követően egy olyan bemutatót hallhattak, mely felelevenítette a hagyományos roma dalokat és hangzást.

A zenés előadást követően az utolsó programpontot egy roma nemzetiségi táncbemutató jelentette. A táncbemutató során nem csak a hagyományos táncokkal, de a ruhákkal, páros és szólótáncokkal, valamint a hagyományokhoz kapcsolódó botos táncokkal is megismerkedhettek a résztvevők. A roma tánchagyományoknak nagy múltja van és eltérő táncok jelennek meg tájegységenket. Emiatt látható volt, hogy a hagyományápoló és a kulturális szokásokkal tisztában levő helyi roma résztvevők is láthattak újat, amikor nem erre a tájegységre jellemző táncok kerültek bemutatásra.