Életmód-sport klub létrehozása - Bükkösd

A reggeli gyülekező és jelenléti ív aláírása után a program első részeként Szabó Mihály vezetett egy erdő-mező járó túrát a környékben. A túra során többször megállva, a lassabbakat bevárva a nap témájához alakítva gombát kereshettek, hallhattak növényismeretet, valamint a környék jellemző élővilágáról is hallhattak információkat az érdeklődők. A túra egy olyan mozgásforma, melynek segítségével a résztvevőkben kialakulhat a mindennapos mozgás igénye, valamint a mozgás fontosságának tudatosítása. A környezet ismerete, a növényvilág bemutatása pedig szavatolja, hogy a résztvevők kedvet kapjanak ahhoz, hogy felfedezzék a környezetüket és annak élővilágát. A terep az erdei viszonyokat tekintve nem volt könnyűnek mondható, hiszen nem a kijelölt túraútvonalon haladtunk, hanem az érdekes növények és gombák lelőhelyének ismeretében nehezebb terepet jelentett. A lejtőkkel, emelkedőkkel és árkokkal, néhol kidőlt fákkal tarkított útvonalat a gyerekek élvezték a legjobban, mert próbára tehették ügyességüket. A túra célja az aktiválás növelése, az egészséges életmód és a közösségi tevékenységek népszerűsítése volt, hiszen nem csak a fizikai mozgásforma jelentette a megvalósítás tartalmát, hanem a közös túrázás és információátadás révén a résztvevők képet kaphattak arról, hogy a túrtázás – sporttevékenység mellett – egy közösségi tevékenység is.

A kiadós túra és némi frissítő után a következő előadónk Szabó Zoltán a begyűjtött gomba féléket szortírozta, majd egy asztalon kiterítve elkezdődött a gombák érzékszervi és fizikai vizsgálata. Előadónk részletesen beszámolt a gyűjtött gombák fajtájáról , azok ismérveiről , valamint a felhasználási módjaikról. Kiemelte annak fontosságát, hogy bár némely gombáról nagy meggyőződéssel hisszük, hogy ismerjük, azért a természetben minden ehető gombának létezik mérgező párja is, így akkor járunk el biztonságosan, ha az általunk szedett gombákat, minden alkalommal gombaszakértővel bevizsgáltatjuk. Pécsett a vásárcsarnokban ingyenes a gombavizsgálat. A természeti környezethez tartozó flóra megismerése is a projektelem célja volt, hiszen a lakosság sok esetben nem használja a természetes környezetet még rekreációra sem. Ennek okán olyan érdekes és a hallgatóság számára fontos információkat igyekeztünk átadni, melyeket a továbbiakban is hasznosítani tudnak a résztvevők.

A közös túra és előadások révén a közösségi kohézió fejlesztése volt a projektelem célja, mely célt elérte a rendezvény, leginkább azáltal, hogy a lakosság képet kaphatott arról, hogy egy ilyen közösségi sportolási és rekreációs tevékenység közösen is végezhető és megvalósítható. A résztvevők megismerkedhettek a környező túraútvonalakkal is, olyan internetes oldalakról is hallhattak (pl. openstreetmap), melyek segítenek a túrázók számára megtalálni az útvonalakat és kiválasztani a helyszíneke.