Drogprevenciós előadás és klubfoglalkozások - Töttös

Az első előadó Dr. Trábert Attila szakpszichológus volt, aki előadásában végigkövette a szerhasználat fiziológiai és mentális aspektusait. A kábítószerek vegyi anyagok, amelyek beavatkoznak az agy kommunikációs rendszerébe, és megzavarják az idegsejtek közti információáramlást. Ezt kétféle módon érik el, utánozzák az agy természetes ingerület-átvivőit és/vagy túlstimulálják az agy jutalmazási mechanizmusát

A mentális és érzelmi oldal esetében kiemelésre került, hogy elterjedt nézet, miszerint a drogosoknak csak erős akaratra van szükségük ahhoz, hogy változtatni tudjanak viselkedésükön. Az emberek gyakran alulbecsülik a szenvedélybetegségeket és azok hatásait. A hazai drogfüggők számára vonatkozóan csak becslések vannak, amelyek szerint országos szinten 4-5 ezer rendszeres, problematikus, intravénás droghasználó lehet. Emellett az illegitim fogyasztók száma hétvégeken több százezer főre tehető. Az érzelmi oldal esetén az előadó beszélt arról is, hogy a föggőség elsősorban érzelmi probléma, az érzelmi élet súlyos zavaraival járhat.

Kialakulásának egyik alapvető tényezője:

  • a családpatológia, azaz hogy az adott embert csecsemő- és kisgyermekkorában milyen traumák érték az anya-gyerek, illetve a későbbiekben az anya-apa-gyerek kapcsolati hálóban.
  • A diszfunkcionálisan működő családok a későbbi drogfogyasztás fő rizikó faktorai (emiatt vannak nagyobb veszélyben az intézeti gyerekek, a csonka, apa nélküli családok).

A második előadó Szabó Lilla volt, aki egy közös kerekasztalbeszélgetéssel készült, aminek egy fontos eleme volt egy dokumentumfilm. A „Dizájneren” című dokumentumfilm egy dizájrnedrog függőségben szenvedő mindennapjait követi végig, milyen döntéseket hoz, milyen következményei vannak a szerhasználatának. A dokumentumfilm meglehetősen elgondolkodtató, mondhatni sokkoló, amely a magyar valóság egy szeletét mutatja be, azt a mindennapokban jelenlévő társadalmi problémát, amelybe sokszor nem látunk bele, holott a dizájnerdrogokat fogyasztók itt élnek köztünk. A Dizájneren című film egy fiatal férfi életét és az életét mélyen átható drogfüggőségét, „láthatatlan valóságát” mutatja be nyers valójában.

a film egyes részleteinél irányított beszélgetés folyt, melynek kulcsgondolatai az alábbiak voltak:

  • Mi a benyomásuk?
  • Mi volt a legsokkolóbb Önök szerint?
  • Van-e valamilyen vélemény, meglátás, amit szívesen megosztanának?

A súlyos drogfüggőség az újabb kutatások szerint a döntéshozatali készségek nem megfelelő kialakulása (agyfejlődés vagy szocializációs problémák, stb.), sérülése miatt alakul ki. Ezt különféle pszichológiai tesztekkel vizsgálták. Ezen elmélet szerint, nem minden drogot kipróbáló ember indul el ezen a lejtőn: azok, akiknek a döntéshozatali képességeik rosszabbak, sokkal sérülékenyebbek, míg a normál döntéshozatali kompetenciával rendelkezők sokkal ellenállóbbak a függőség kialakulásával szemben.