Csoportmunkában történő együttműködés fejlesztés csapatépítő tréning keretében - Abaliget

Az esemény menetének a bemutatása:

A köszöntőt a tréning menetének ismertetése követte. A tréninget vezető szakember bemutatkozott, majd ugyanerre kért minden résztvevőt. Ezt követően megvitatták, hogy milyen csoportszabályok vonatkoznak a résztvevőkre a tréning teljes időtartama alatt (pl. felszólalások, telefonhasználat). Lényeges volt a tréning sikeres megvalósítása szempontjából ezeknek a szabályoknak az egyöntetűe elfogadása. A feladatokat a résztevők kisebb csoportokban, párhuzamosan oldották meg. A feladatok célja a csoporton belüli kommunikáció minőségének a javítása, egymás személyiségének megismerése, egy-egy csoportfeladat kapcsán a  résztvevők aktivitásának meghatározása, majd ezen aktivitások reflektív és önreflexív módon történő elemzése. A feladatok arra is lehetőséget biztosítottak, hogy a résztvevők megismerhessék leideálisabb szerepüket egy csoporton belül, így például valakiről kiderülhetett, hogy kiváló vezetői képeséggel rendelkezik, holott erről sem neki, sem pedig környezetének nem volt tudomása.

A logikai készségeket és a memóriát fejlesztő feleadatok mellett természetesen voltak a kommunikációt és az érzelmi intelligenciát fejlesztő feladatok is. A feladatok tapasztalatait a célkitűzésnek megfelelően mindig egy rövid megbeszélés követte a tréningvezető moderálásával, ami egyben megfelelő technikákat kínált a csoportban esetlegesen felmerülő feszültségek feloldására is. A tréninget egy kötetlen beszélgetés zárta, ahol a résztvevők megoszthatták tapasztalataikat, és megvitathatták a felmerülő kérdéseiket.

Ezt követően a csoportmunka és a tréning még nem ért végett, csak színteret váltott, hiszen a Csámborgó kalandtúra keretében folytatódott a csapatépítő esemény. A megváltozott színtér (az Abaliget környéki erdő) segítette a résztvevőket abban, hogy egy másik helyzetben, más típusú feladatok segítségével is gyakorolhassák a csapatmunkában történő együttműködést.